poniedziałek, 3 grudnia 2018

Korzenne ciastka gryczane [nie tylko dla hipsterów]


Wczoraj był dzień, gdy wszelkiego rodzaju listy i paczki, które Święty Mikołaj przekazał mi do dalszego rozesłania dotarły do adresatów. Jakże to było miłe dostawać informacje zwrotne, że prezent się podobał, że doprowadzał do wzruszenia i radości. 

Zaczęłam przypominać sobie wszystkie drobne upominki jakie dane mi było wręczać. Z pewnością jednymi z tych wartych zapamiętania są ciastka, które upiekłam dla Joli Szymańskiej niegdyś znanej jako hipster katoliczka. Przepis kusił i nęcił na poprzedniej wersji tego blogu (obrazek pochodzi sprzed około 4 lat) więc należy go  przypomnieć w ramach przedświątecznych przygotowań. 
A Ty, drogi czytelniku masz jakiś sprawdzony patent upominkowy?

Hipsterskie korzenne ciastka gryczane 
na około 30 ciastek

180 g mąki gryczanej
100 g mąki pszennej

125 g masła
100 g cukru
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kardamonu
1 łyżeczka imbiru
60 g suszonej żurawiny
szczypta soli

Zagnieć masło wraz z cukrem, jajkiem, solą, przyprawami i mąkami na jednolitą masę. Dodaj suszoną żurawinę i szybko uformuj kulę. Włóż do foli spożywczej i umieść w lodówce na 1 godzinę, aby ciasto odpoczęło. Następnie rozwałkuj ciasto na grubość 5 mm , wytnij herbatniki nadając im pożądany kształt. U mnie były to serca, gdyż chciałam, aby ciastka były od serca. Układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180° Celsjusza.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz