niedziela, 14 kwietnia 2019

Chałka (nie tylko na szabas)


Jeśli tak jak ja lubicie kulturę żydowską to z pewnością doczytajcie ten wpis do końca. 
Po pierwsze chcę wam polecić izraelski serial Shtisel (dostępny na Netflix) opowiadający losy ortodoksyjnej żydowskiej rodziny mieszkającej w Jerozolimie. 


Poza  problemami dnia codziennego widzimy w jaki sposób są rozwiązywane zgodnie z tradycją i obyczajami. Serial posiada też wiele wątków humorystycznych jak np.: babcia rodziny po zamieszkaniu w domu opieki zachwyca się Modą na sukces i nawet modli się za fikcyjne postacie - Brook i Ridge'a. W jednym z odcinków przedstawione zostają przygotowania do kolacji szabasowej. A chałka jest jej ważnym elementem. 
Po drugie zachęcam do zapoznania się z książką "Hazana. Kuchnia wegetariańska Żydów z całego świata". Jest estetyczna, podobna stylem do "Mamuszki". W Hazanie (hebr.  jedzenie, które cieszy) znajdujemy wiele  znajomych przepisów określane jako przepisy polskich  Żydów. Część z nich z pewnością nie kojarzy się z kuchnią żydowską. Albo weszły tak głęboko w naszą tradycję, że uznajemy je za polskie. Przykładowo chałka, cebularz, miodownik czy... krupnik. 
Niestety w książce nie ma przepisu na chałkę więc posiłkuję się starą, wysłużoną lekturą kulinarną "Cymes czyli kuchnia żydowska" K. Pospieszyńskiej. Z ciekawostek dodam, że sporą ilość żydowskiej kuchni znajdziemy w serialu "The marvelous mrs. Maisel". To istna pochwała prostoty i sztuki kulinarnej. A jedzenie towarzyszy bohaterom niemal na każdym kroku. 

Chałka
2 sztuki

Przepis z książki Cymes czyli kuchnia żydowska autorstwa Katarzyny Pospieszyńskiej, s. 96

4 1 /2 dag drożdży
1 1/3 szklanki ciepłej wody
1 łyżka cukru
1 łyżka grubej soli
3 łyżki miękkiego masła
3 roztrzepane jaja
5 - 5 1/ 2 szklanki mąki
1 żółtko roztrzepane z łyżeczką wody
Mak

Drożdże rozetrzeć z cukrem, wymieszać z ciepłą wodą, odstawić w ciepłe miejsce na 10 minut.
Wlać jajka, dodać miękkie masło, wsypać sól, 2 szklanki mąki, ubijać do połączenia składników.
Ubijając, stopniowo dodać pozostałą mąkę, aż powstanie bardzo gęste ciasto, przełożyć na stolnicę posypaną mąką. Posypując mąką wyrabiać rękami około 10 minut, aż ciasto będzie elastyczne i jednolite.
Włożyć do miski suto wysmarowanej masłem, obrócić, teraz wierzch będzie również pokryty masłem, przykryć, pozostawić w ciepłym miejscu (na około 1 i 1/ 2 h), aż podwoi swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na lekko obsypaną mąką stolnicę , wyrabiać przez pół minuty, podzielić na 6 równych kawałków.
Z każdego kawałka uformować wałeczek o średnicy 3 cm, spleść 2 warkocze, każdy z trzech wałeczków.
Blaszkę wysmarować masłem, włożyć chałki w odstępie 15 cm, przykryć, pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości.
Wierzch chałek posmarować żółtkiem roztrzepanym z wodą, posypać makiem.
Wstawić do nagrzanego piekarnika (200°C), piec 35 - 45 minut. Lekko popukać, gdy oddają głuchy odgłos, chałki są upieczone. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz